16 paź 2019

Projekty domów energooszczędnych tanich w budowie – poznaj 4 typowe przykłady

 

Budowa domu może kojarzyć się z wysokimi kosztami. A dom energooszczędny w powszechnym mniemaniu raczej wydaje się droższy niż tańszy. Jednak obecnie dzięki najnowszym technologiom cena budowy domu energooszczędnego wcale nie jest wysoka. Co więcej jego budowa to inwestycja, która będzie się zwracać, ze względu na obniżone koszty eksploatacji. Jak można zaprojektować taki dom? W sposób niemal nieograniczony! Niemniej warto przyjrzeć się wybranym czterem przykładom aby się zainspirować lub mieć punkt wyjścia dla swojego projektu.

Przykład 1 tani mały

Jeśli chcemy mieć dom energooszczędny i tani w budowie, najlepiej aby był on mały. Oprócz tego dobrze jest go zaprojektować jako zwartą bryłę. Generalnie im prostszy tym więcej dom oszczędzi ciepła i mniej energii zużyje. Można się obawiać małej przestrzeni, jednak możemy wnętrza zaprojektować w sposób bardzo funkcjonalny, w których wszystko się zmieści. Poza tym plusem małej powierzchni domu jest to, że nie tracimy dużo czasu na prace porządkowe, mniejszy dom łatwiej jest posprzątać. A mniejszy dom możemy postawić na większej działce jeśli akurat zależy nam bardziej na ogrodzie. Oczywiście wielkość domu powinniśmy uzależnić od liczby osób, które w nim zamieszkają. Dla singli i par dobre będą małe domy 60 – 70 m2. Niemniej buduje się małe domy o powierzchni wynoszącej jedynie niespełna 40 m2! Na tylu metrach mieściły się pary z dzieckiem w blokach z wielkiej płyty. Za cenę mieszkania możemy mieć więc dom z ogródkiem, który będzie jeszcze energooszczędny.

Przykład 2 duży

Większe rodziny mogą rozważać kupno albo dużego mieszkania albo domu. Koszty kupna mieszkania i budowy domu są podobne a czasami mieszkanie bywa droższe. Jednakże mieszkanie czy apartament w bloku zawsze pozostaje lokalem w bloku. Za ścianami pod nami i nad nami będą sąsiedzi (chyba, że zajmiemy parter lub ostatnie piętro, ale nawet tam sąsiadów mamy za ścianą). Dobrze, żeby była zawsze działająca winda. A o wyjściu do własnego ogródka możemy zapomnieć. I, co nas najbardziej interesuje, energooszczędnego bloku się nie wybuduje. Dlatego dobrym pomysłem dla dużej rodziny jest budowa domu energooszczędnego o większych rozmiarach. 100 m2 w mieszkaniu to dużo i projekt domu o takiej powierzchni z łatwością znajdziemy. Koszty są porównywalne do cen mieszkań ale np. dom parterowy o powierzchni użytkowej 136 m2 możemy kupić już za ok 220 tys. złotych. Dodajmy do tego ogródek i oszczędność energii a wybór domu zamiast mieszkania będzie dla nas oczywisty.

Przykład 3 parterowy

Dom parterowy będzie zawsze tańszy od piętrowego. Nieważne czy wybierzemy wariant duży czy mały. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że mała zwarta bryła lepiej „trzyma” ciepło, ale nie trzeba przede wszystkim budować schodów, a to one sprawiają, że koszty budowy rosną. Nie musimy instalować też tylu okien i drzwi. Minus domu parterowego jest taki, zwłaszcza większego, że wymaga proporcjonalnie większej działki. Jednak dom parterowy może mieć poddasze, które możemy wykorzystać jako miejsce do spania dla gości lub użytkowo. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://pracownia-projekty.dom.pl/. Plusem jest też to, że nie musimy chodzić po schodach co ma szczególne znaczenie dla osób starszych lub gdy wrócimy z nart ze złamaną nogą. Jeśli chodzi same projekty to większe domy parterowe można dopasować kształtem do działki, nie muszą być jedną bryłą. Domy można zaprojektować tak aby przypominały litery L czy T. Te bardziej nietypowe kształty zapewnią optymalne wykorzystanie powierzchni działki.

Przykład 4 piętrowy

Domy piętrowe są dobrym pomysłem na mniejsze działki, powierzchnia domu bowiem rośnie w pionie. Są one jednak bardziej kosztowne od parterowych ze względu na wspomniane schody. Z drugiej strony na każdym piętrze można wydzielić osobne wręcz strefy, gdzie każdy domownik znajdzie miejsce dla siebie. Jest to szczególnie ważne przy większych rodzinach. Pamiętajmy, że nadal mówimy o domach energooszczędnych więc nawet taki droższy dom piętrowy będzie generował zwrot kosztów. Domy piętrowe energooszczędne można kupić już za niewiele ponad 220 tys. złotych co jest porównywalną ceną za mieszkanie. W domu piętrowym mamy jednak duży 

Artykuł sponsorowany

Zobacz również

Komentarze (0)