5 paź 2018

Kilka faktów na temat cyklinowania parkietu oraz podłogi z desek

Wybierając sposób odnawiania podłogi drewnianej, czyli takiej, która wykonana została z desek litych, trójwarstwowych bądź parkietu, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim zastosowany do ich impregnacji środek. W przypadku powłok z lakieru postępowanie jest bowiem zupełnie inne niż wówczas, gdy zastosowane było olejowanie.

Jak odnawiać podłogę lakierowaną?

Najczęściej stosowanym środkiem impregnującym w przypadku podłóg drewnianych jest właśnie lakier. Najczęściej nakładamy kilka jego warstw. Dostępne w sprzedaży lakiery różnią się, jeśli chodzi o odporność na ścieranie, wilgoć oraz uszkodzenia o charakterze mechanicznym. Jeśli uszkodzenia na podłodze nie są głębokie bądź przebarwienia są drobne i nie doszło do zdarcia warstwy lakieru, można je bez trudu usunąć. Wystarczy sięgnąć po mazaki bądź woski koloryzujące. W przypadku uszkodzeń mechanicznych warto postawić na odtłuszczenie powierzchni za pomocą specjalnego środka. Niezbędne jest również zmatowienie miejsca uszkodzenia. W tym celu sięgnąć należy po wełnę stalową. Następnie drewno odkurzamy oraz lakierujemy.

Cyklinowanie parkietu

Jeśli dochodzi do łuszczenia lakieru bądź powstawania na jego powierzchni pęcherzy powietrza (dzieje się tak wtedy, kiedy podłoga nie była odpowiednio pielęgnowana), warto postawić na zabieg cyklinowania. Sprawdzi się ono wówczas, gdy uszkodzenia są głębokie, rozległe, a na powierzchni podłogi gołym okiem widać szereg przebarwień. Cyklinowanie to nic innego, jak zeszlifowanie tej warstwy podłogi, która jest mocno zniszczona. Trzeba pamiętać, że cyklinowaniem powinien zająć się fachowiec. W przeciwnym razie bardzo łatwo może dojść do brzydkich wgłębień.

cyklinowanie parkietu

Cyklinowanie może być wykonane za pomocą cykliniarek taśmowych. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenia te ważą dość sporo, co sprawia, że w przypadku podłogi pływającej nie mogą być stosowane. W miejscach, które są trudno dostępne dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po szlifierki krawędziowe.

Co po cyklinowaniu?

Po cyklinowaniu posadzkę należy zaszpachlować. Pozwoli to na wypełnienie szczelin. Najlepiej sprawdza się do tego celu preparat, w którym składzie znajdują się żywice (optymalnie, jeśli będą to żywice celulozowe). Następnie podłogę należy delikatnie zeszlifować, używając do tego celu drobnego papieru ściernego. Na koniec pozostanie odkurzenie posadzki i naniesienie podkładu. To sposób, który zapewnia jeszcze lepszą ochronę podłogi i sprawia, że koszt jej lakierowania istotnie się zmniejszy.

Lakierowanie

Kiedy podkład jest już suchy, można rozpocząć lakierowanie. UWAGA: jeśli podłoga była wcześniej olejowana, nie wolno pokrywać jej lakierem. Do nanoszenia lakieru można wykorzystać pędzel, wałek, szpachlę bądź pistolet natryskowy. Nanosimy od dwóch do trzech warstw lakieru.

Zobacz również

Komentarze (0)