14 paź 2019

Sekrety domowej sauny

Sauna to pomieszczenie charakteryzujące się tym, że panuje w nim wysoka temperatura oraz – w zależności od potrzeb – wysoka lub niska wilgotność. Specyficzne warunki, jakie w niej panują sprawiają przy tym, że spędza się w niej od kilku do kilkunastu minut. Pobyt w saunie to zresztą nie tylko duża przyjemność. Naukowcy nie mają wątpliwości, co do tego, że wpływa on korzystnie zarówno na samopoczucie, jak i na krążenie żylne. W państwach takich, jak Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia i Rosja sauny cieszą się ogromną popularnością, suche sauny są zresztą określane mianem saun fińskich i z pewnością nie dzieje się tak przez przypadek. Obecnie mamy zresztą do czynienia z pomieszczeniami zdobywającymi wyjątkowo duże uznanie także w Polsce.

Sauna i jej rodzaje

Jednym z najpopularniejszych typów omawianych tu pomieszczeń jest z pewnością sauna sucha. Zwykle temperatura, jaka w niej panuje osiąga od 85 do 120 stopni Celsjusza, wilgotność nie przekracza zaś dziesięciu procent. Warunki takie można uzyskać dzięki piecowi z gorącymi kamieniami, tych ostatnich nie polewa się przy tym wodą. Taki rodzaj sauny cieszy się szczególnie dużą popularnością wśród pacjentów zmagających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Pomaga także osobom chorym na astmę oskrzelową oraz tym, które mierzą się z konsekwencjami zawału. Jedna sesja zwykle nie przekracza dwunastu minut, nie należy przy tym przesadzać z odwiedzinami, przyjmuje się więc, że te, które mają miejsce raz w tygodniu, są wystarczające.

Znajdź swój wymarzony dom w Katowicach i okolicach

Oczywiście, suche sauny to nie jedyny typ pomieszczenia parowego, z którym możemy mieć do czynienia. Inną odmianą jest sauna solna, w której powszechnie stosuje się zarówno halit, jak i solanki. Wizyty w saunach tego typu są szczególnie wartościowe z perspektywy osób zmagających się z problemami z drogami oddechowymi. W czasie wizyty w saunie solnej mamy do czynienia z haloterapią. Do organizmu trafia wtedy zarówno sód i brom, jak i jod wraz z magnezem i wapniem. Temperatura w saunie solnej zwykle nie przekracza 80 stopni, wilgotność zaś osiąga poziom czterdziestu procent. Maksymalny czas przebywania w saunie szacuje się w tym przypadku na kwadrans.

Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań z pewnością zainteresują się sauną na podczerwień. Nie posiada ona klasycznego pieca, ale promienniki podczerwone odpowiedzialne za emitowanie promieniowania i rozgrzewanie pomieszczenia do temperatury wynoszącej około sześćdziesięciu stopni. Wilgotność w takiej saunie utrzymuje się na poziomie dwudziestu pięciu procent. Sauna na podczerwień zwraca na siebie uwagę między innymi dlatego, że jako jedyna jest pomieszczeniem, z którego można korzystać codziennie bez obaw o stan zdrowia.

Kabina w saunie domowej

Choć wiele osób obawia się takiego przedsięwzięcia, okazuje się, że zbudowanie domowej sauny nie jest wcale skomplikowane. Kabiny coraz częściej są rozwiązaniami, których montaż nie jest skomplikowany. Docenić wypada także to, że można je ulokować w niemal każdym miejscu. Ich ściany powinny być odporne na oddziaływanie wysokich temperatur, zwykle więc wykonuje się je z wykorzystaniem drewna wysokiej jakości. Drewno to także znakomity materiał wykorzystywany do budowy najważniejszego elementu wyposażenia sauny, a więc ławek. Już sam jego zapach ma zresztą pozytywny wpływ na samopoczucie osób korzystających z tego pomieszczenia.

Zobacz również

Komentarze (0)