Nie każdy styropian jest taki sam. Paczki, których zawartość pozornie wydaje się być taka sama mogą kryć płyty o zupełnie innych właściwościach. Dlatego przed zakupem zawsze należy zapoznać się z etykietą, na której znajdziemy informacje dotyczące parametrów technicznych płyt styropianowych. Podpowiadamy, które z nich zasługują na uwagę, jeśli wybieramy styropian, który ma posłużyć do ocieplenia budynku. Powiemy o tym, jak w prosty sposób sprawdzić, czy wybrany styropian faktycznie spełnia parametry podane przez producenta.
Parametry izolacyjne: lambda (λD)
Współczynnik przewodzenia ciepła to najważniejszy parametr, który wpływa na izolacyjność termiczną styropianu. Im mniejsza wartość współczynnika lambda, tym lepszym izolatorem jest dany materiał (nie tylko styropian). Przyglądając się etykiecie, należy zwrócić uwagę na lambdę deklarowaną. Warto pamiętać, że inne oznaczenia i określenia mające odnosić się do współczynnika przewodzenia ciepła pełnią wyłącznie rolę marketingową. Co więcej, nierzadko wprowadzają w błąd. Jeśli zamierzamy ocieplać ściany, najlepiej wybrać styropian, w przypadku którego wartość współczynnika lambda nie przekracza 0,040. Sama wartość współczynnika lambda to jednak za mało. Istotne jest, aby rozpatrywać razem z grubością styropianu.
I tak ten o grubości piętnastu centymetrów i współczynniku lambda wynoszącym 0,042 będzie cechował się gorszymi parametrami niż ten, którego grubość wynosi dwanaście centymetrów, a wartość współczynnika lambda to 0,032.
Parametry wytrzymałościowe: CS i TR
W przypadku tych zastosowań, które przenoszą obciążenia (tyczy się to na przykład izolacji dachu oraz podłogi), bardzo ważny jest także parametr naprężeń ściskających przy dziesięcioprocentowym odkształceniu (CS 10). Wpływa on zarówno na twardość, jak i odporność termoizolacji. Jeśli chodzi o ocieplanie fasad budynków, to o wiele istotniejszy jest parametr wytrzymałości na rozciąganie (TR). Warto pamiętać o zasadzie, która mówi, że lepsze parametry wytrzymałościowe korelują z lepszą, czyli niższą, wartością współczynnika lambda.
Co z wagą?
Wybierając styropian, koniecznie trzeba sprawdzić, czy parametry określone przez producenta odpowiadają rzeczywistości. Warto pamiętać, że parametry techniczne idą w parze z gęstością styropianu, która z kolei bezpośrednio wpływa na wagę płyt. Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy dane podane na etykiecie są prawdziwe jest zważenie paczki. Jeśli waga paczki białego styropianu wynosi około trzech kilogramów, to możemy być pewni, że współczynnik lambda nie osiąga zalecanej wartości, która sprawia, że nadaje się on do ocieplania ścian. I informacja na etykiecie tego nie zmieni.
Komentarze (0)