19 lip 2021

Czym się kierować przy wyborze lampy wiszącej?

Lampy wiszące stanowią bardzo ważny element wystroju wnętrza. Są one bowiem najbardziej popularną formą głównego oświetlenia. Ich odpowiedni dobór wpływa zatem nie tylko na względy estetyczne, ale także na funkcjonalność pomieszczeń. Czym zatem kierować się przy wyborze lampy wiszącej? Poniżesz dowiesz się, co należy rozważyć przed zakupem. 

Na co zwrócić uwagę, kupując lampę wiszącą?

Jak wskazano powyżej, lampy wiszące to istotny element wystroju, dlatego przed ich zakupem należy przemyśleć kilka kwestii. Po pierwsze, warto zastanowić się, w jakim pomieszczeniu znajdować się będzie lampa. Do kuchni najlepiej bowiem wybrać klasyczny model z tkaninowym abażurem w kształcie tuby, który wpasuje się zarówno w klasyczną, jak i w nowoczesną aranżację pomieszczenia. Należy także pamiętać, że strumień światła lampy kuchennej powinien być mocny i skoncentrowany, aby właściwie doświetlał blat czy kuchenną wyspę. Ponadto lampę z abażurem jest łatwo utrzymać w czystości, co jest niewątpliwym plusem w przypadku umiejscowienia jej w kuchni - abażur wystarczy bowiem przetrzeć wilgotną ściereczką, aby przywrócić mu dawny blask. 

Z kolei wybierając lampę do salonu, warto zdecydować się na światło lekko stłumione, dzięki czemu zbudujemy komfortową atmosferę sprzyjającą wyciszeniu. Można dodatkowo zainstalować także inne źródła światła, np. lampkę stołową czy lampę podłogową i za ich pomocą wydzielić w pokoju różne strefy. Dzięki temu całe oświetlenie nie będzie oparte na jednym żyrandolu. Warto również wskazać, że lampy sufitowe nowoczesne mają wiele kolorów, zatem należy odpowiednio dopasować je do wystroju i kolorystyki całego pomieszczenia. Jeżeli dysponujemy większym metrażem, można zastanowić się także nad lampami o większych gabarytach, posiadających dodatkowe oprawki czy akcesoria.  

Na jakiej wysokości zawiesić lampę?

Przed zakupem lampy należy wiedzieć także, gdzie ma być ona zamontowana oraz na jakiej wysokości ma być powieszona, tak aby wcześniej móc dobrać odpowiednią długość przewodu. W związku z powyższym warto wskazać, że w kuchni lepiej zawieszać lampy bliżej blatu. Wówczas strumień światła będzie skoncentrowany na wybranej przestrzeni. Z kolei lampy zawieszone bliżej sufitu rozproszą światło na obszarze całego pomieszczenia. 

Materiał oraz kształt

Lampa powinna być dopasowana do wystroju całego wnętrza. Jeżeli jest ono nowoczesne, można wybrać geometryczne abażury w intensywnych kolorach. Świetnie będą one komponować się także z elementami cegły, betonu czy szkła. Jeżeli natomiast zależy nam na klasycznym wnętrzu, to znacznie lepiej sprawdzą się abażury o kształcie stożków oraz kolory takie jak biel, beż czy czerń. Nie zaszkodzi również wybranie stelaży w odcieniu starego złota, ponieważ będzie ono stanowić dopełnienie całej oprawy lampy. 

Artykuł partnera

Zobacz również

Komentarze (0)