18 maj 2020

Jak urządzić sypialnię, żebyśmy dobrze i wygodnie spali?

Wygodny sen to podstawa naszego codziennego funkcjonowania. Nasz mózg musi wypocząć i pozwolić organizmowi się zregenerować, żebyśmy w ogóle mogli następnego dnia uczyć się oraz pracować. Nie jest to jednak łatwe, jeżeli nie mamy odpowiednich warunków do tego, by spać – a o takie przecież trzeba zadbać.

Podstawą zdrowego snu jest przede wszystkim łóżko i materac. Później: wystrój pokoju, natężenie światła, dźwięków oraz temperatura powietrza. Wreszcie, do tego wszystkiego, dochodzi zdrowie fizyczne. Osoby zestresowane nie mogą się wyspać, wskutek czego czują się podwójnie gorzej. Właśnie dlatego, kiedy planujemy urządzenie sypialni, musimy brać pod uwagę to, że będziemy potrzebowali maksymalnego wypoczynku.

W sypialni nie powinny więc znajdować się żadne urządzenia ekranowe – mowa tu zarówno

o telewizorach, jak i komputerach. Telefon, rzecz jasna, zawsze mamy przy sobie, ale dobrze pomyśleć o okularach filtrujących… lub o swoistej dyscyplinie, przed spaniem nie przeglądać Sieci.

Jakość snu jest istotna

Ważną kwestią pozostaje jednak w tym względzie materac. Nie jest prawdą, że musimy spać na twardym podłożu, bo ostatecznie to, na czym leżymy musi być dostosowane do krzywizny naszego ciała. Względem tego trzeba przede wszystkim kłaść nacisk na wygodę podczas snu.

Jak powinien być zaprojektowany materac na nasze potrzeby? Przede wszystkim musi mieć dobre, jakościowe wypełnienie, pozwalające naszemu kręgosłupowi na pełnowartościowy wypoczynek. Dobrym przykładem będzie pod tym względem materac Hilding Salsa – wszystko dzięki plastycznej oraz elastycznej piance Flexifoam. Dodatkowo, sam materac zapewnia aż siedem zróżnicowanych stref twardości, nadaje się więc niemal dla każdej wagi i grupy wiekowej.

Inną propozycją jest rewelacyjny wręcz materac Hilding Makarena, zaprojektowany dla wszystkich: https://senpo.pl/materac-makarena/. Cieszy się on ogromną popularnością.

Ważne jest również to, by materac był termoprzewodzący, reagował na temperaturę. Jeżeli grozi nam przegrzanie, powinniśmy właśnie kupić coś, co sprawi, że ciepłota naszego ciała będzie relatywną stałą.

Sypialnia – najważniejsze miejsce w domu

Ponadto, w naszej sypialni nie może być ani za jasno, ani za ciemno. Powinniśmy stawiać przede wszystkim na stonowane barwy ścian i mebli, mieć też wszystko pod ręką, dlatego bardzo przydatnym rozwiązaniem będą uniwersalne stoliki nocne.

Przede wszystkim należy pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia. Nie zostawiajmy jednak okna otwartego na noc, bo albo zrobi się nam zimno, albo przylecą komary, co zdecydowanie obniży jakość naszego snu. Z tego też względu stawiajmy przede wszystkim na rozwiązania znane

i wygodne, żeby móc przede wszystkim wyspać się w relatywnym cieple – temperaturze pokojowej.

Reasumując, warunki do spania decydują o naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Chociaż wydawać się nam może, że przeglądanie Internetu przed snem jest dobrym pomysłem, to w rzeczywistości szkodzi to naszym oczom i pracy naszego mózgu, który musi powoli przejść w nocny tryb czuwania!

Artykuł zewnętrzny

Zobacz również

Komentarze (0)