13 paź 2021

Karta pamięci 128 GB – dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie?

​Kupując kartę pamięci do wybranego sprzętu, musimy przede wszystkim postawić na kompatybilną technologię. Producenci prześcigają się we wdrażaniu coraz nowszych standardów – warto zatem zorientować się w zaskakująco różnorodnym świecie kart pamięci.

Dodatkowe miejsce w telefonie i nie tylko – karta pamięci

Karta pamięci to kompaktowy nośnik danych, który może przechowywać praktycznie dowolne informacje. Działanie większości produktów tego typu opiera się na pamięci flash – podobnie jak w przypadku coraz popularniejszych, niezwykle wydajnych dysków SSD. Ze względu na skromne zapotrzebowanie na energię tego typu propozycje doskonale sprawdzą się w aparatach cyfrowych i smartfonach, choć obsługują je także niektóre laptopy oraz konsole do gier. To rozwiązanie, które pozwala w bardzo wygodny sposób dodać określoną przestrzeń na dane do różnego rodzaju urządzeń, nie wpływając przy tym w żadnym stopniu na ergonomię korzystania ze sprzętu.

Choć na ogół pojemność jest mniejsza niż w przypadku przenośnych dysków czy nawet pendrive’ów, karty pamięci rekompensują to niewielkim rozmiarem. Niektóre modele łączą jednak kompaktowy format ze sporą ilością miejsca – część kart oferuje nawet 2 TB, czyli znacznie więcej niż spora część dysków twardych stosowanych w komputerach.

Rodzaje kart pamięci – SD, microSD i wiele więcej

Dostępne na rynku karty pamięci występują w dość sporej liczbie różnych standardów. Do najczęściej stosowanych należą jednak SD oraz microSD, które stanowią część całej rodziny specyfikacji Secure Digital. Są one obsługiwane przez większość smartfonów oraz aparatów.

Czym różnią się odmiany SD oraz microSD? To przede wszystkim rozmiar – standardowy wariant ma gabaryty 32 na 24 milimetry, podczas gdy druga opcja to 11 na 15 mm. Pomiędzy nimi znajduje się także stosunkowo rzadko stosowany format miniSD. Karty SD częściej znajdziemy w aparatach, z kolei wersja micro to typowy element specyfikacji smartfonów. W przypadku tych drugich wielu producentów celuje w stosowanie jak najmniejszych podzespołów, by urządzenie było bardziej komfortowe. Warto przy tym zaznaczyć, że poszczególne wersje różnią się praktycznie wyłącznie wymiarami – z tego względu możliwe jest zastosowanie adapterów, które pozwolą skorzystać z mniejszego modelu w przypadku urządzenia obsługującego wyłącznie większy format.

Sam standard SD dzieli się także na kilka rodzajów, takich jak SD, SDHC oraz SDXC. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na te oznaczenia podczas kupowania produktu. Wiążą się one między innymi z określoną pojemnością – standardowy wariant obsługuje do 2 GB danych, specyfikacja SDHC dotyczy kart o rozmiarze od 4 do 32 GB, z kolei ostatnia wspiera pamięć od 64 GB do nawet 2 TB. Fizyczne gabaryty karty nie wiążą się bezpośrednio z rodzajem obsługiwanego standardu. W ofertach najbardziej cenionych producentów, takich jak Samsung, można znaleźć zarówno karty SD z najwyższą klasą prędkości, jak i odpowiadające im modele w mniejszym formacie.

Karta pamięci do telefonu – 64 GB, 128 GB, 256 GB… Jaką wersję wybrać?

W przypadku kart pamięci ważna jest także pojemność. To czynnik, na który wpływają przede wszystkim nasze oczekiwania – jeżeli często potrzebujemy miejsca na sporą liczbę zdjęć, filmów, dokumentów czy utworów muzycznych, lepszym wyborem będzie oczywiście karta o większych możliwościach.

Do standardowych czynności w zupełności wystarczy 64 GB – to rozmiar, który często odpowiada wbudowanej pamięci telefonu. Jeżeli mamy nieco większe oczekiwania, możemy postawić na przykład na produkt taki jak karta pamięci 128 GB. Ostateczny wybór często będzie uzależniony także od parametrów urządzenia. Nie w każdym przypadku karta pamięci 128 GB lub większa będzie konieczna – przed zakupem powinniśmy przeanalizować swoje zapotrzebowanie na dodatkowe miejsce.

Artykuł partnera

Zobacz również

Komentarze (0)