31 mar 2021

Kurczaczki, pisanki, a może baranki? Czy dekoracje wielkanocne mogą być stylowe?

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Oczywiście jest to przede wszystkim święto religijne, ale jednak coraz więcej osób inspiruje się podczas dekoracji Równonocą Wiosenną. Wiele znanych symboli wywodzi się właśnie z pradawnych pogańskich świąt. Dobrym przykładem może być zajączek w jajku, który zupełnie nie ma nic wspólnego z Zmartwychwstaniem Pana Jezusa, lecz pochodzi z legendy o bogini Ostarze. Jednak dla nas Polaków święta bezsprzecznie kojarzą się z kurczaczkiem, zajączkiem czy barankiem. Ale bądźmy szczerzy, dekoracje świąteczne nie są szczytem stylu, zatem czy można udekorować dom, tak aby zachwycał estetyką, a nie kiczem.

Kurczaczki, baranki, a nawet pisanki

Ogólnie dekoracje świąteczne są dosyć przaśne. Kolorowe piórka, mocne kolory, a do tego ich nadmiar sprawiają, że zazwyczaj kojarzą się z kiczem, a mało mają wspólnego ze stylem. Multum plastikowych kurczaczków ozdabia wiele domów, do tego te czekoladowe figurki, przeróżne kompozycje, a jakby tego było mało to jeszcze stroik, gdzie w roli głównej jest zając siedzący na jajkach. Czy może być jeszcze gorzej i bardziej tandetnie? Ależ oczywiście, wystarczy tylko wszędzie porozmieszczać pisanki plastikowe czy też szklane, a nawet styropianowe, bo w końcu skoro święta, to dekoracje są absolutnym must have. Ale przecież święta Wielkiej Nocy nie są związane z kurczakami czy jajkami, bądź zającami, lecz są symbolem wiary i nadziei, a także Zmartwychwstania Pańskiego, to skąd w niektórych osobach taka chęć stawiania na dekoracje, które nie mają nic wspólnego z wiarą? Pewnie ktoś powie, że nie jest wierzący, ale z drugiej strony nikt nie zmusza nikogo do obchodzenia świąt, a dekoracje, które większości kojarzą się ze świętami mają symbolikę związaną z pradawnymi legendami.

Coś stylowego i świątecznego

Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, bo w sumie każdy niech robi co chce i na co ma ochotę. Ale jednak jeżeli macie ochotę na przystrojenie domu, z zachowaniem estetyki i stylu, to wcale nie musi być trudne. Jednak w tym przypadku zdecydowanie lepiej postawić na stricte wiosenne dekoracje, które kojarzą się z odrodzeniem życia. Przyda się tutaj ramka na zdjęcia 10x15 cm – taki  rozmiar będzie zupełnie w sam raz. Oczywiście przyda się kilka sztuk. Jednak zamiast fotografii warto w nich umieścić plakaty przedstawiające budzącą się do życia przyrodę. Można także przygotować dekorację z bazi. Wystarczy tylko na grubej tekturze rozmazać kilka kolorów farb, tak aby postała totalna abstrakcja, a gdy wszystko wyschnie to przyklejcie gałązki bazi. Efekt genialny.

A gdy lubisz nieco świątecznej ekspresji...

To oczywiście masz do tego prawo, co oznacza, że możesz dekorować dom jak Ci się tylko podoba, zatem nawet bez umiaru, choć tak naprawdę nie wszystkie dekoracje, które kojarzą się ze świętami muszą być tandetne. Zawsze możesz wykonać choćby stroik z kwiatów i rzeżuchy oraz bazi. A między nie włożyć świeczki w skorupkach jaj. Wykonanie takich świeczek jest banalnie proste, czyli rozbijajmy jaja na pół, następnie środek wylewamy do miski i mamy już jaja do ciasta. Skorupkę czyścimy bardzo dokładnie. Pozostaje już tylko pomalowanie jej bądź obklejenie wycinankami i wlanie gorącego wosku, a dodatkowo umieszczenie w środku knota. Nad kominkiem możecie też wykonać dekoracyjną ścianę przystrojoną ramkami. W tym przypadku w sam raz będą modele 10x15. Ramki na zdjęcia powinny mieć kolorową i wiosenną oprawę, ale można też wybrać monochromatyczne i umieścić w nich kolorowe plakaty.

Czy dekorować dom na święta?

Oczywiście, jeśli tylko masz na to ochotę. To jest Twój wybór i tak naprawdę nikt nie powinien Ci niczego narzucać. Owszem może dekoracje typu plastikowe kurczaczki nie są szczytem stylu, ale z drugiej strony nie warto się ograniczać, bo przecież ograniczenia są tylko w naszej głowie. Stąd jeśli lubisz dekorować, robić stroiki i świetnie się przy tym bawisz, to jak najbardziej nie powinnaś z tego rezygnować.

Dekoracje mogą być stylowe i niestylowe. Ale jakby na to patrzeć z pewnego dystansu, to można się zastanowić nad tym czy ktokolwiek ma prawo mówić nam co jest trendy, a co nie? Przecież pomyślcie, moda się zmienia, dobrym przykładem są spodnie kuloty. Jeszcze do niedawna przejaw braku gustu i kiczu, a teraz szczyt mody.

Artykuł partnera

Zobacz również

Komentarze (0)