9 paź 2018

Idealnie czysty dywan, czyli sposoby na pranie oraz czyszczenie dywanów

Niewątpliwą ozdobą mieszkania jest dywan. Jego zastosowanie sprawia, że pomieszczenie sprawia wrażenie cieplejszego. Wiele osób ceni sobie panele podłogowe oraz płytki, ale nie wyobraża sobie sypialni oraz pokoju dziennego właśnie bez dywanu. Aby jednak dywan prezentował się naprawdę dobrze, trzeba w to włożyć nieco wysiłku. W jaki sposób czyścić oraz prać dywany, aby cieszyć się ich doskonałym wyglądem?

1.Sprzątaj regularnie

To absolutna podstawa dbania o każdy dywan. Dywan należy regularnie odkurzać i usuwać z niego wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli nawet niewielką plamę pozostawimy na dywanie, musimy liczyć się z tym, że jej usunięcie w późniejszym czasie może okazać się bardzo trudne. Odkurzać warto maksymalnie co trzy dni. Jeśli mamy dywan typu shaggy, odkurzanie nie sprawdzi się zbyt dobrze. Lepszym rozwiązaniem jest wówczas trzepanie.

2.Usuwaj plamy

Dywan bardzo często pada ofiarą wylanego wina, kawy, herbaty. Nierzadko lądują na nim kawałki pizzy czy tortu. Jeśli nie usuniemy plam od razu, musimy liczyć się z tym, że zaschną. A wtedy ich usunięcie będzie bardzo trudne. Dobrym rozwiązaniem jest neutralizowanie plan natychmiast po tym, jak doszło do ich powstania. Sposób wywabiania plamy zawsze musi być dopasowany do tego, z czego plama powstała. W wielu wypadach bardzo dobrze sprawdza się ciepła woda z dodatkiem płynu do prania.

czyszczenie wywanu

3.Pierz na sucho

Warto pamiętać, że dywan możemy czyścić nie tylko na mokro, ale również na sucho. W sprzedaży znajduje się mnóstwo środków, które doskonale radzą sobie z usuwaniem plan z dywanu właśnie na sucho. Jeśli chcemy postawić na domowy, sprawdzony sposób, wystarczy sięgnąć po znaną sodę oczyszczoną. Wystarczy rozsypać ją na dywanie, pozostawić na jego powierzchni na kilka godzin, a następnie po prostu odkurzyć. Warto dodać, że soda nie tylko odświeża, ale również usuwa nieprzyjemne zapachy, które dywan bardzo łatwo wchłania.

4.Pierz na mokro

Zanim rozpoczniemy pranie na mokro, należy dywan dokładnie odkurzyć. Następnie te miejsca, które są najbardziej zabrudzone namaczamy. W sprzedaży znajdziemy wiele środków przeznaczonych do prania dywanów na sucho. Oprócz płynu niezbędna będzie również szczoteczka oraz ręcznik. Nadmiar środka usuwamy za pomocą ręcznika.

5.Postaw na odkurzacz do prania dywanów

Jest to sprzęt, który nie kosztuje mało, ale bez wątpienia warto na niego postawić. Pranie dywanu za pomocą odkurzacza jest zdecydowanie szybsze niż robienie tego ręcznie. Podkreślić należy, że również uzyskany efekt zaskakuje. Po praniu z wykorzystaniem odkurzacza dywan wygląda jak nowy. Warto dodać, że taki odkurzacz można wykorzystać również do utrzymania w czystości wykładziny i tapicerki samochodowej. Aby skorzystać z odkurzacza piorącego, należy zaopatrzyć się w specjalistyczne środki czyszczące, których formuła została opracowana właśnie z myślą o odkurzaczu.

Zobacz również

Komentarze (0)