Właściwy wkrętak jest elementarnym akcesorium w każdym warsztacie, niezależnie czy w profesjonalnej pracowni czy w domowym zakładzie. Bez odpowiedniego narzędzia nie będziemy mogli zrealizować naprawy, montażu czy remontu. Jak wybrać najlepszy wkrętak? W trakcie wybierania kompletu wkrętaków, należy zwrócić uwagę na typy zakończeń grotu, które pasują do nacięć łba wkrętu. Oprócz często wykorzystywanych końcówek krzyżowych lub płaskich, powinno się również posiadać w swoim warsztacie inne zestawy grotów. Duży wybór końcówek jest bardzo istotny, ponieważ urządzenia domowe posiadają różne typy śrub, często też niestandardowe.
Wkrętak – co to jest?
Wkrętak to przedmiot, który służy do wkręcania oraz wykręcania wkrętów o prostej budowie. Wkrętak składa się z rękojeści i grotu, który musi być zrobiony z twardego materiału, który nie skruszy się w czasie pracy. Takim materiałem jest najczęściej stal, która jest odporna na zmiany temperatury, zniekształcenie i rdzewienie. Rękojeść powinna składać się z materiałów antypoślizgowych, takich jak guma. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób grot wtopiony jest w rękojeść – musi być on mocno przymocowany, aby nie wypaść ani nie złamać się w trakcie użytkowania.
Wkrętak czy śrubokręt – jaka jest różnica?
Wielu z nas myli ze sobą dwa pojęcia: wkrętak i śrubokręt. Często stosujemy je zamiennie, jednak istnieją różnice między wkrętakiem a śrubokrętem.
Śrubokręt składa się z plastikowej rączki oraz z metalowego grota, z kolei wkrętak ma mocniejszą budowę, rączka zamiast z plastiku stworzona jest z gumy. Wkrętak jest również bardziej funkcjonalny, przez to sprawdzi się w wielu czynnościach. Na rynku możemy znaleźć narzędzia posiadające akumulator, albo grzechotki.
Zestaw wkrętaków
Gdy czeka nas rozbiór komputera, warto się odpowiednio przygotować i wyposażyć w profesjonalny zestaw wkrętaków precyzyjnych do naprawy sprzętu elektronicznego. Będzie on przydatny nie tylko podczas rozkręcania i skręcania komputera, ale też innych urządzeń, które musimy szybko naprawić. W zestawie znajdują się wymienne nasadki, dzięki którym dopasujemy wkrętaki do różnych śrubek i precyzyjnie wykonamy swoją pracę. Najczęściej wykorzystuje się końcówki płaskie i krzyżowe. Do rozkręcania dysku twardego zazwyczaj konieczne jest użycie końcówki o kształcie sześcioramiennej gwiazdy, jednak musimy sprawdzić, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla dysku naszego komputera. Warto zaopatrzyć się również w przedłużkę, dzięki której dotrzemy nawet do głęboko schowanych śrubek.
Gdy wybieramy dany zestaw śrubokrętów, powinniśmy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Wyprodukowane z miękkiej stali, mogą się odkształcać, najlepiej użyć stali chromowo-wanadowej, dodatkowo hartowanej. Możemy się też zdecydować na wkrętaki magnetyczne, w których namagnetyzowana końcówka będzie łatwo łapać śruby, co skróci nasz czas pracy i zaoszczędzi nasze siły. Pamiętajmy jednak, że taka końcówka po pewnym czasie traci swoje właściwości i należy ją wymienić.
Komentarze (0)