25 cze 2020

Barierki balkonowe – jakie wybrać?

Urokliwe balkony, zielone tarasy, nasze małe oazy wytchnienia – po trosze prywatne, po trosze publiczne, bo przecież często wystawione na wzrok sąsiadów i przechodniów. To tam pijemy poranną kawę, relaksujemy się z książką czy pielimy rośliny. Dlatego powinniśmy zadbać, żeby nie tylko były bezpieczne, ale również odpowiednio się prezentowały. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy wskazać w jaki sposób dobrać właściwe barierki balkonowe.

Kryteria wyboru barierek balkonowych

Wybierając barierki balkonowe, musimy zwrócić uwagę na różne czynniki, które sprowadzają się przede wszystkim do bezpieczeństwa, komfortu użytkowania, walorów estetycznych oraz ceny.

Tak jak napisaliśmy powyżej, barierki powinny nas przede wszystkim chronić – a zwłaszcza tych najmniejszych domowników, czyli nasze potomstwo oraz zwierzęcych współlokatorów, przed nieszczęśliwym upadkiem. Dlatego szczególnie jeśli masz małe dzieci lub zwierzęta domowe, raczej zdecyduj się na gęściej zabudowane balustrady balkonowe, żeby pomiędzy szczebelkami nikt nie zdołał się przecisnąć – ostrożności nigdy za wiele.

Balustrady szklane

W tym celu doskonałym rozwiązaniem będą balustrady szklane, wykonane ze szkła bezpiecznego, które doskonale sprawdzą się w nowoczesnym budownictwie. Minimalistyczny styl przezroczystej tafli będzie idealnie współgrał z chłodnymi stalowymi poręczami balkonowymi. Oprócz tego, zyskasz wrażenie otwartej przestrzeni, przez co optycznie powiększysz metraż swojego balkonu. Co prawda będziesz też w ten sposób bardziej widoczny z zewnątrz – dlatego jeśli szukasz intymności, lepiej zdecyduj się na nieprzezroczyste zabudowanie.

Barierki drewniane

Jednak jeżeli Twój taras wychodzi na stronę południową, radzimy rozważyć drewniane balustrady i poręcze, które nie nagrzewają się tak intensywnie jak stalowe, a jednocześnie wprowadzają wizualne ocieplenie w balkonową przestrzeń. Drewno na balkonie wygląda naturalnie, a regularna impregnacja zapewni mu długotrwałą żywotność w nienagannej kondycji.

Poręcze kute

Natomiast miłośnikom finezyjnych wykończeń polecamy balustrady i poręcze kute, które zachwycają oryginalnymi zdobieniami. W tym przypadku możesz puścić wodzę fantazji i zdecydować się np. na delikatny motyw roślinny, który będzie ciekawie współgrał z pnącym bluszczem lub barwnymi pelargoniami.

Które barierki balkonowe opłaca się wybrać?

Oczywiście niezwykle istotną kwestią w wyborze barierek balkonowych jest ich cena. A te wahają się w zależności od poszczególnych wykonawców, stopnia skomplikowania wybranego wzoru (zwłaszcza w przypadku balustrad kutych) oraz wykorzystanych materiałów (np. drewno krajowe będzie tańsze od drewna egzotycznego, podobnie jak stal rdzewna od nierdzewnej). Niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujesz, musisz pamiętać, że barierki balkonowe to zakup na lata, dlatego warto potraktować je jako długoterminową inwestycję.

Artykuł partnera

Zobacz również

Komentarze (0)