24 lis 2021

10 sposobów na poprawę jakości snu

Masz problemy z zasypianiem? Frustrujesz się, że wybudzasz się w nocy, a potem w ciągu dnia kompletnie nie masz energii do życia? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być mnóstwo. Poszukaj ich i już dzisiaj wprowadź do swojego życia nowe nawyki. Dzięki nim na pewno poczujesz różnicę!

Oto 10 sprawdzonych sposobów na poprawę jakości snu:

1. Wycisz się

Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. Spróbuj jednak na ok. 2 godziny przed snem wyciszyć się. Najlepiej włącz relaksującą muzykę i np. poczytaj książkę. Świetnie sprawdzi się też ciesząca się coraz większym zainteresowaniem medytacja.

2. Wypij melisę

Zioła o działaniu uspokajającym mają realny wpływ na poprawę jakości snu. Warto zaopatrzyć się zatem w melisę czy rumianek.

3. Nie pij alkoholu

Alkohol wcale nie uspokaja i nie pomaga zasnąć. Wręcz przeciwnie. Sprawia, że krew szybciej krąży w żyłach i w efekcie trudniej zapaść w zdrowy sen. Unikaj go zatem wieczorem - Twój organizm Ci za to podziękuje.

4. Unikaj ekranów

I znowu - choć brzmi to prosto, to jednak wcale nie tak prosto wdrożyć to do codzienności. Postaraj się przed snem nie patrzeć w ekran, czy to laptopa, czy telewizora, ale szczególnie telefonu.

5. Przewietrzony pokój

Pamiętaj, aby wietrzyć pokój szczególnie na chwilę przed snem. Nie wymagająca wielkiego zaangażowania czynność potrafi zdziałać cuda!

6. Nie jedz tuż przed snem

Ale też nie kładź się głodny. Optymalnie warto coś zjeść na 2-3 h przed snem. To powinno wystarczyć, aby nie czuć głodu ani ciężaru na żołądku. Ważne jest również to, co jesz. Komponuj posiłki mądrze, zadbaj o spore ilości warzyw. Nie pomijaj białka i zdrowych węglowodanów oraz tłuszczów.

7. Przytul się!

Możesz do partnera/partnerski, do dziecka, do psa. Przytulanie ma wielką moc odprężenia! A jeżeli nie masz się do kogo przytulić, to… sprawdź punkt nr 10.

8. Ciepły prysznic

Ciepła woda działa relaksująco. Warto na chwilę przed pójściem spać po prostu się wykąpać. To ważne nie tylko ze względów higienicznych.

9. Napisz, za co jesteś wdzięczny/wdzięczna

Wieczorem przychodzi do Ciebie mnóstwo negatywnych myśli? Spróbuj wypisać w specjalnym dzienniczku (który będziesz trzymać obok łóżka) rzeczy, za które danego dnia jesteś wdzięczny/a. Takie pozytywne nastrojenie może dobrze wpłynąć na Twoją jakość snu.

10. Kołdra obciążeniowa

Słyszałeś/aś o kołdrze obciążeniowej? To innowacyjny wyrób medyczny, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wywołuje pozytywny nacisk na ciało aktywując tzw. czucie głębokie. Leżąc pod narzutą sensoryczną (inna nazwa dla kołdry obciążeniowej) jesteśmy bardziej świadomi naszego ciała. Relaksujemy się i czujemy się bezpiecznie. Niektórzy porównują to do efektu przytulenia. Chcesz dowiedzieć się więcej o wielkiej mocy kołder obciążeniowych? Koniecznie sprawdź szczegóły u jednego z renomowanych producentów: https://kolderka.net.

Zobacz również

Komentarze (0)