29 sty 2020

Co warto wiedzieć o płytkach drewnopodobnych?

Choć piękny wygląd drewnianej podłogi nie budzi żadnych wątpliwości, trudno nie zgodzić się również z tym, że stanowi ona spory wydatek. Konieczne jest nie tylko jej regularne czyszczenie, ale i konserwowanie. Nie można też zapominać o tym, że powinna być ona chroniona zarówno przed wodą i wilgocią, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się dziś płytki drewnopodobne postrzegane jako tańszy, a jednocześnie zdecydowanie bardziej praktyczny zamiennik drewna.

Płytki drewnopodobne – najpopularniejsze rodzaje

Osoby zainteresowane płytkami drewnopodobnymi we własnym domu, nie powinny narzekać na ograniczony ich wybór. Asortyment dostępny w sprzedaży jest w stanie zaimponować nawet osobom znanym ze swoich dużych wymagań. Chcąc wskazać na ten ich rodzaj, który cieszy się szczególnie dużą popularnością, w pierwszej kolejności z pewnością wymienilibyśmy płytki gresowe. Nie tylko doskonale imitują one drewno, ale również wykazują się dużą odpornością na mróz. Także utrzymanie ich w czystości nie jest skomplikowane. Ich jedynym minusem może wydawać się dość pospolity wygląd, warto jednak pamiętać, że w dużej mierze jest on uzależniony od pomysłowości producenta. Jeśli więc zależeć będzie nam na wizualnie interesującym rozwiązaniu, nie powinniśmy mieć większych problemów z natrafieniem na nie.

Oczywiście, z wzorem drewna możemy mieć także do czynienia na glazurze i terakocie przeznaczonej do wykańczania ścian i podłóg w budynkach. Dzięki popularności tego rodzaju płytek imitacja drewna może zagościć zarówno w kuchni, jak i w łazience, a więc w pomieszczeniach, w których prawdziwe drewno nie sprawdziłoby się z uwagi na panujące warunki.

Płytki drewnopodobne na ścianie

Drewniane ściany królowały na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Trudno się jednak dziwić, że wiele osób odetchnęło z ulgą, gdy ich panowanie się skończyło. Boazeria szybko traciła swój urok, a usuwanie jej było niemal tak samo drogie, jak zakładanie. Niekiedy było też czynnością, którą należało wykonywać w pośpiechu, w drewnie na ścianach dom znajdowali bowiem niechciani lokatorzy.

Jeśli chcemy powrócić do uroku drewnianych ścian, a jednocześnie pragniemy cieszyć się ich zaletami, a nie bolączkami, płytki drewnopodobne nam to umożliwią. Ich układanie nie jest trudne, trwałość imponuje, nie trzeba też obawiać się o to, że podczas użytkowania zaczną gwałtownie tracić walory wizualne, jak miało to miejsce w przypadku boazerii.

Ile to wszystko kosztuje?

Jeśli decydujemy się na płytki drewnopodobne cena kolejnych z nich może mieć dla nas duże znaczenie. Owszem, nie brakuje osób wybierających je po to, aby wprowadzić drewno do pomieszczeń, w których zwykle nie ma o nim mowy. W zdecydowanej większości przypadków jednak zainteresowanie tego rodzaju płytkami wynika przede wszystkim z tego, że są one reklamowane jako tańsza alternatywa dla prawdziwego drewna.

Oczywiście, cena płytek drewnopodobnych nie zawsze jest taka sama. Wpływają na nią zarówno charakterystyczne dla nich parametry, jak i to, gdzie zostały wyprodukowane i w jaki sposób je wykończono. Nie bez znaczenia wydaje się także ich obróbka, warto więc liczyć się z tym, że modele kalibrowane zawsze będą tańsze od tych, które są rektyfikowane (a więc poddane dodatkowej obróbce mechanicznej). Jeśli więc chcemy kupić płytki drewnopodobne dobrej jakości, z pewnością nie będą one najtańszymi, z jakimi mamy do czynienia na rynku. Nadal jednak mamy do czynienia z ceną niższą niż ta, z jaką należy liczyć się stawiając na podłogę wykonaną z drewna.

Zobacz również

Komentarze (0)