22 gru 2020

5 właściwości, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze materaca

Dobry materac jest jednym z warunków dobrego, zdrowego snu. A zdrowy sen jest niezbędny dla zdrowia, dobrego nastroju i dobrego samopoczucia rodziny. A ponieważ jest to tak ważne, wybór musi być dokonany w sposób odpowiedzialny. W tym artykule odpowiadamy na najczęstsze pytania kupujących, z którymi przychodzą do działu towarów do spania, i opowiadamy o tym, co naprawdę ma znaczenie przy wyborze wygodnego materaca.

1. Sztywność

Na rynku dostępne są 4 konwencjonalne kategorie materaców: twarde, średnio twarde, średnio miękkie i miękkie. Większość klientów wybiera materac na podstawie "lubię" lub "nie lubię". Tymczasem istnieje prosty sposób dobory odpowiedniego materaca. W tym celu należy wziąć swoją wagę i dodać do niej 10-20 kilogramów - będzie to minimalne wymagane obciążenie dla odpowiedniego modelu.

Jeśli na przykład materac z większym obciążeniem jest odpowiedni dla Ciebie, możesz go bezpiecznie kupić, a jeśli tak nie jest, należy przyjrzeć się alternatywom, ponieważ w tym przypadku produkt nie będzie trwał długo.

Materace o różnej sztywności

W Warszawie można kupić materace o różnym poziomie twardości, których lokalizacja jest określona z uwzględnieniem cech anatomicznych. Modele te są zazwyczaj wyposażone w podstawę z niezależnymi blokami sprężynowymi i mają wyraźne właściwości ortopedyczne.

W razie potrzeby można wybrać model dwustronny o różnych poziomach sztywności po różnych stronach, co pozwala na wygodną zmianę w zależności od sytuacji. Zazwyczaj boki produktu różnią się od siebie nie tylko sztywnością: jedna strona może być "cieplejsza" lub "zimniejsza" w stosunku do drugiej. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie różnych materiałów. W sprzedaży są na przykład modele, w których po jednej stronie znajduje się warstwa wełny owczej. Należy jednak zrozumieć, że w chłodnym pomieszczeniu materac odwrócony na "ciepłą" stronę nie będzie się sam nagrzewał, a w upalne dni jego "zimna" strona nie będzie się ochładzała.

Jeśli mówimy o kategorii cenowej, to materace o różnych poziomach twardości są segmentami średnio-budżetowymi i premium.

2. Projekt

Na pierwszy rzut oka wszystko jest proste: materace występują w trzech typach - zależnym lub niezależnym bloku sprężynowym i bez sprężyny.

W rzeczywistości producenci produkują wiele odmian o różnej liczbie sprężyn na jednostkę powierzchni, inaczej oznaczają ich liczbę, a wszystko to może dezorientować nabywcę.

Z zależnym blokiem sprężynowym

Zależny blok sprężynowy to technologia maskowania, która polega na wykonaniu materaca jako pojedynczej konstrukcji z wykorzystaniem połączonych ze sobą stalowych sprężyn. Modele te są wytrzymałe, niezawodne i niedrogie, ale nie mają właściwości ortopedycznych.

Z niezależnym blokiem sprężyn

W tych modelach sprężyny są ukryte w osłonach. Pozwala to materacowi skuteczniej powtarzać kształt ciała. Takie modele są wygodne i mają wyraźne właściwości ortopedyczne. Klient może wybrać wersję z różnymi strefami twardości, ze zwiększoną ilością sprężyn lub ich rozmieszczeniem w postaci plastrów miodu pszczelego. To znaczy, że z całej tej różnorodności można wybrać najlepszą opcję dla siebie. Ale cena takich materaców jest wyższa niż modeli z zależnym blokiem sprężynowym.

Bezwiosenny .

Są wykonane jako jeden blok. Mogą one być wykonane w całości z materiałów naturalnych i sztucznych lub w różnych proporcjach. Mogą to być lateks, pianka poliuretanowa, memorifolia, kokos i sizal.

Zobacz dodatki do domu w gazetka netto

3. Napełnianie

Jeśli zdecydujesz się na zakup modelu bez sprężyny, przed zakupem zaleca się wyjaśnienie właściwości wypełniacza.

Są one wykonane z różnych materiałów sztucznego i naturalnego pochodzenia. Stosując jeden lub więcej różnych materiałów, producenci otrzymują model o określonych właściwościach. Weź pod uwagę charakterystykę popularnych materiałów.

Takie materace są uwielbiane za brak skrzypienia, elektrostatykę, łatwość przechowywania i transportu (mogą być skręcane dla uzyskania zwartości). Jednak bez długotrwałego użytkowania nie można sprawdzić jakości wypełniacza, dlatego ważne są certyfikaty producenta.

  1. Kokosowa spirala. Tworzy sztywną i trwałą warstwę sprasowanych włókien kokosowych, która nie absorbuje wilgoci i ma niszczący wpływ na mikroorganizmy. Sisal. Gruby materiał włóknisty pochodzenia naturalnego, pochodzący z liści agawy, o właściwościach hipoalergicznych. Jest to droższy substytut kokosowego kokosa. Lateks. Trwały i elastyczny materiał pochodzenia naturalnego. Ma również właściwości hipoalergiczne. Orthopena. Wypełnienie sztucznego pochodzenia dla modeli nie-sprężynowych. Nie wchłania wilgoci, ma właściwości hipoalergiczne i dobrze oczyszcza. Memori. Jest to wypełnienie piankowe, które natychmiast przybiera formę ciała, dzięki czemu posiada właściwości ortopedyczne. StrootFiber. Materiał z termicznie wiązanych włókien poliestrowych, który jest stosowany w materacach o średniej lub zwiększonej sztywności. Wełna. Naturalny materiał (np. nowozelandzka wełna owcza), który dobrze zatrzymuje ciepło i nie uniemożliwia skórze oddychania. Stosowany jest jako izolator termiczny dla "ciepłej" strony materaca dwustronnego. Jacquard. Odporna na ścieranie tkanina, w którą zapakowana jest główna "kanapka" materaca. Znacznie wydłuża żywotność produktu. Dzianina ALOEVERA jest wykorzystywana jako bardziej przystępna cenowo alternatywa.

4. Rozmiar materaca

Dla wygodnego odpoczynku materac powinien być większy niż Twój wzrost i dokładnie przylegać do podstawy łóżka. Optymalna szerokość jest dwa razy większa od szerokości ramion.

Zakres standardowych rozmiarów obejmuje produkty o szerokości od 80 do 200 cm w krokach od 10 do 20 cm. Typowe długości to 190, 195 i 200 cm. Dla dwóch osób należy wybrać modele od szerokości 180 cm.

W razie potrzeby można zamówić podstawę materaca w matrasi.by z indywidualnymi wymiarami.

5. Ochrona

Służy do ochrony materaca przed brudem, wchłanianiem zapachów i przedwczesnym zużyciem. Warianty zdejmowane są wygodniejsze, te stałe ściśle przylegają do podstawy artykułu.

Pokrowce na materace są wykonane z bawełny, tkanin syntetycznych lub mieszanych. Pokrowce bawełniane lepiej przewodzą ciepło, ale są szybkie w pielęgnacji. Aby poprawić ich właściwości, pokrowce wykonane są z tkanin o specjalnej impregnacji, która odpycha kurz i wilgoć oraz sprawia, że pokrowiec jest trwały. Jeśli chcesz, aby pokrowiec wytrzymał kilka lat, wybierz zdejmowalny, wykonany z tkaniny sztucznej o właściwościach hydrofobowych.

Wybór dobrego materaca: przewodnik krok po kroku

  1. Nie skąpcie. Wysokiej jakości materace nie są tanie, ale służą przez wiele lat, nie tracąc przy tym swoich właściwości zdrowotnych. Oto prosta zasada: im tańszy materac, tym szybciej trzeba go wymienić i na odwrót. Ostrożnie dobieraj twardość. Użyj formuły podanej w artykule, a przed zakupem zalecamy leżeć na wybranych modelach. Pary z dużą różnicą wagową powinny wybrać modele bezsprężynowe lub materace z większą ilością sprężyn (od 500 szt./ m2). Zaufaj swoim własnym uczuciom. Przed zakupem należy spróbować położyć się na materacu. Nawet jeśli materac jest formalnie odpowiedni dla Ciebie zgodnie z parametrami, nie oznacza to, że będzie dla Ciebie wygodny. Jeśli wybierzesz materac sprężynowy, powinieneś wybrać ten z niezależnym blokiem sprężynowym. Ponieważ jest silniejszy, bardziej niezawodny i trwały niż analogi z jednostką zależną. Dostosowane do wielkości łóżka. Optymalny rozmiar to podwójna szerokość Twoich ramion i co najmniej 15-20 cm więcej niż Twój wzrost. Oczywiście, rozmiar łóżka powinien odpowiadać rozmiarowi materaca.

Zobacz również

Komentarze (0)