14 wrz 2021

Jaki dysk SSD do laptopa wybrać?

​Wymiana dysku w laptopie to najlepszy sposób na jego stuningowanie. W ten sposób najszybciej możesz przyspieszyć jego pracę. Dowiedz się, jaki dysk SSD do laptopa wybrać, by sprzęt naprawdę chodził szybciej i był bardziej wydajny. Podpowiadamy!

Dysk SSD do laptopa – dlaczego warto go wybrać?

Dysk twardy SSD to tylko jeden rodzaj twardego dysku. Jest jednak bardzo rozpowszechniony, ponieważ te urządzenia są o wiele wydajniejsze niż dyski HDD, które do niedawna były standardem na wyposażeniu laptopów. Obecnie coraz częściej dyski SSD pojawiają się w urządzeniach, ale starsze dyski także można na nie wymienić.

Jest to napęd półprzewodnikowy, który ma znacznie większe możliwości niż inne dyski twarde. Jest to urządzenie pamięci masowej, w której miejscem przechowywania danych jest dysk flash USB półprzewodnikowy. Dzięki swojej konstrukcji dysk SSD do laptopa jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, uderzenia i upadki oraz o wiele mniej podatny na pole magnetyczne lub wibracje.

Dysk SSD 1 TB czy inny?

Dyski SSD występują w różnych wielkościach. To także przekłada się na cenę. Mniejsze urządzenia o pojemności 120-128 GB można kupić za sto kilkadziesiąt złotych. Jednak im większa pojemność, tym wyższa cena. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy warto kupić dysk o większej pojemności i wydać na niego dodatkowe pieniądze. Otóż tak.

Im większy dysk SSD, tym lepiej i dłużej będzie ci służył. Mogłoby się wydawać, że wymiana starego dysku na nowy zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, ale nie do końca tak jest. Obecnie ściągamy coraz więcej programów i aplikacji. Dobrym przykładem są gry – kolejne tytuły mają coraz bardziej rozbudowaną grafikę i mechanizmy, dlatego też zajmują coraz więcej miejsca. Do tego podstawowe programy, filmy, które w dobrej rozdzielczości są coraz większe, i oczywiście sam system operacyjny. Im większy dysk, tym całość będzie chodziła lepiej. Jeśli jesteś zapalonym graczem lub używasz komputera do pracy z zastosowaniem nowoczesnych programów, dysk SSD 1 TB nie będzie przesadą.

Zalety dysku SSD do laptopa

Czy naprawdę warto wymienić dysk w laptopie na dysk SSD? Tak, to nie ulega wątpliwości! Po wymianie zauważysz, że dyski te nie generują hałasu! Ale to nie koniec długiej listy zalet. Przede wszystkim dyski tego rodzaju szybciej odczytują pliki i szybciej je zapisują. To na pewno przełoży się na wyższy komfort pracy.

Do tego dyski SSD mają tę zaletę, że zużywają mniej energii. W laptopach pozwala to na zauważalne wydłużenie czasu pracy na baterii. Są także bardziej odporne na wstrząsy i wykazują większą tolerancję na wysokie lub niskie temperatury.

Artykuł partnera

Zobacz również

Komentarze (0)