21 maj 2020

Skuteczna ochrona dostępu

Wiele obiektów przemysłowych, militarnych czy firm grodzi swoje tereny w celu podniesienia bezpieczeństwa. W niektórych wypadkach zwykły płot lub tabliczka z informacją nie wystarczą. Co zrobić, aby mieć pewność, że osoby nieproszone nie dostaną się na naszą działkę?

W celu ochrony obiektów komercyjnych stosuje się różnego rodzaju zabezpieczenia. Zanim pojawiły się rozwiązania technologiczne, jak kamery przemysłowe podstawową konstrukcją podnoszącą obronność były płoty. Wykonuje się je z wielu rodzajów materiałów. Nawet dzisiaj stosuje się drewniane zapory i płoty. Jednak w większości są łatwe do sforsowania. W związku z tym drewniane panele zastąpiono różnego rodzaju siatką. Grodzone tereny leśne ochrania zwykle metalowa siatka przytwierdzona do drewnianych słupów. Jeśli takie zabezpieczenie nie jest wystarczające to musimy zastosować inne metody.

Gdzie sprawdzi się drut ostrzowy?

Obiekty militarne jak poligony czy jednostki wojskowe, a także więzienia wymagają zaostrzonych środków bezpieczeństwa. W pierwszym wypadku ich zadaniem jest utrudnienie dostępu na teren wojskowy, a w drugim uniemożliwienie wydostania się poza teren zakładu karnego. Do tego celu stosuje się między innymi ogrodzenia. Często jest to wysoka siatka przytwierdzona do betonowych słupów. Zwieńczeniem tej konstrukcji jest najczęściej drut kolczasty, coraz częściej wypierany przez drut ostrzowy. Choć cel instalacji takich zabezpieczeń jest tożsamy, czyli utrudnienie wejścia lub wyjścia, to różnią się one konstrukcją i skutecznością.

Concertina, bo tak też nazywa się drut ostrzowy, wykorzystuje się do budowy ogrodzeń agresywnych. Ten metalowy sznur zbudowany jest z taśmy stalowej oraz drutu nośnego. Tego typu zasieki produkowane są ze splatanych w podwójną helisę dwóch odcinków drutu ostrzowego, które łączy się specjalnymi złączkami. Po zainstalowaniu Concertina konstrukcja jest wytrzymała i utrzymuje dużą sztywność. Do sforsowania takiego ogrodzenia nie wystarczy przecięcie drutu w jednym miejscu, co znacząco podnosi bezpieczeństwo i utrudnia dostęp osobom postronnym. Drut ostrzowy uważa się za ulepszoną wersję drutu kolczastego. W miejscu metalowych kolców pojawiają się gęsto osadzone ostre żyletki. Trudno znaleźć miejsce, aby gdziekolwiek położyć rękę na takiej instalacji. Drut ostrzowy będzie stanowił uzupełnienie konwencjonalnego ogrodzenia. Więcej przydatnych informacji znaleźć można na https://www.sonto.pl/zasieki-concertina-i-drut-ostrzowy/.

Ochrona przed wścibskim wzrokiem

Istnieje wiele obiektów, które wymagają nie tylko odgrodzenia, ale zasłonięcia. Dobrym przykładem są backstage na koncertach lub innych wydarzeniach kulturalnych. Do tego celu wykorzystuje się ogrodzenia z blachy trapezowej. Nie dość, że tworzą one granicę oddzielającą fanów od artystów, to zasłaniają całe zaplecze, zapewniając gwiazdom prywatność. Taka konstrukcja ma jednak szersze zastosowanie. Miejsca budowy lub rozbiórki, a także prace ziemne wykonywane w ruchliwych lokalizacjach wymagają dobrego zabezpieczenia. Z jednej strony należy ochronić pracowników przed dostępem osób postronnych, a z drugiej uniemożliwić dostęp gapiom na obszar, gdzie mogą doznać uszczerbku na zdrowiu.

Ogrodzenie z blachy trapezowej przybiera różne formy. Panel w całości lub częściowo może zasłaniać widoczność. Uzależnione to jest od rodzaju czynności wykonywanych na grodzonym terenie. W przypadku inwestycji budowlanych zwykle wykorzystuje się pełne panele. Chronią one przechodniów przed wydostaniem się z budowy śmieci i przedmiotów, które mogłyby wyrządzić krzywdę. Istotną kwestią jest odpowiednie osadzenie elementów ogrodzenia. Zwykle stosuje się do tego betonowe lub plastikowe stopy. Warunkiem koniecznym jest, aby nie miały one żadnych wad. W innym wypadku płot może być łatwo zdemontowany lub wyrwany podczas porywistego wiatru. Obie te sytuacje powodują różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Z jednej strony ułatwiamy dostęp złodziejom, a z drugiej przewrócona konstrukcja może wyrządzić komuś krzywdę lub doprowadzić do zniszczenia mienia. Dlatego kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie ogrodzenia, aby spełniało swoje zadania.

Ogrodzenie lotniska, poligonu, więzienia czy firmy ma na celu utrudnienie dostania się na dany obszar. W tym celu wykorzystuje się płoty, których uzupełnieniem może być drut ostrzowy. Jest to element trudny do sforsowania, który skutecznie zniechęca potencjalnych agresorów. Dla różnego rodzaju inwestycji budowlanych, prac ziemnych czy wydarzeń kulturalnych stosuje się ogrodzenia trapezowe, które chronią przed wydostaniem się niebezpiecznych elementów, a także zasłaniają grodzony plac. Obie te metody sprawdzą się do dedykowanych zadań, znacząco podnosząc bezpieczeństwo obiektu.

Artykuł zewnętrzny

Zobacz również

Komentarze (0)