Praca w domu nie zawsze jest łatwa i przyjemna, ponieważ konieczne jest skupienie uwagi wyłącznie na sprawach zawodowych, a niekiedy jest to trudne do osiągnięcia. Domowe biuro przyniesie dobre rezultaty, kiedy przestrzeń robocza będzie właściwie wydzielona i zagospodarowana.
Domowe biuro
Urządzanie miejsca pracy zależne jest w głównej mierze od wielkości dostępnej przestrzeni. W najlepszej sytuacji są te osoby, które mogą we własnym domu urządzić oddzielny gabinet. Takie pomieszczenie zagwarantuje niezbędny podczas pracy spokój, szczególnie ważny, gdy mogą się pojawić inni użytkownicy domu lub mieszkania. We wnętrzu gabinetu warto umieścić większych rozmiarów biurko, szafę, regał lub biblioteczkę.
Podczas urządzania domowego biura nie można zapominać o detalach, które przyczynią się do polepszenia atmosfery. Zadbać należy także o jak odpowiednią jasność w pomieszczeniu, a w przypadku nadmiernego nasłonecznienia, pomocne będą rolety bądź żaluzje - tylko do przyciemnienia, a nie do całkowitego odcięcia się od promieni słonecznych.
Warto zwrócić też uwagę na kolory ścian, optymalne będą pastelowe kolory o jasnym odcieniu. Jasne kolory powiększają optycznie wnętrze, a te bardziej intensywne pobudzają umysł. Lepiej unikać zakładania ciężkich kotar i zasłon o ciemnych barwach, ponieważ nie sprzyjają polepszaniu atmosfery w trakcie pracy. Pogorszeniu sprzyja także nadmiar dodatków, które dekoncentrują umysł.
Domowe biuro - inspiracje
Elementem działającym uspokajająco są kwiaty - może być to miniaturowy ogród w szkle lub paprotka, która dodatkowo pochłania szkodliwe promieniowanie monitora. Według brytyjskich i australijskich naukowców, zieleń umieszczona w biurze wpływa na poprawę nastroju i zwiększa wydajność pracy. Poza tym, kwiaty poprawiają estetykę wnętrza, dzięki czemu przestrzeń w biurze jest bardziej przyjazna w odbiorze.
Kącik na małym metrażu
Częstym problemem w urządzaniu domowego biura jest mała przestrzeń, szczególnie w mieszkaniu o małym metrażu lub w kawalerce. W takiej sytuacji pomóc może wygospodarowanie miejsca w sypialni lub w salonie, ale pamiętać trzeba o odizolowaniu przestrzeni do pracy od miejsca wypoczynku. Jest na to kilka sposobów - przy pomocy kotar, składanych ścianek lub funkcjonalnych mebli. Dobrym rozwiązaniem okazać się może ażurowy regał, przez który częściowo przenika światło. Ponadto, spełnia dwa zadania - rozdziela przestrzeń oraz jest miejscem do segregacji wszelkich dokumentów i akcesoriów.
Kiedy ograniczeniem jest metraż, potrzebna jest większa kreatywność, ponieważ liczy się każdy centymetr. Biurko lub estetyczny blat, powinno być ustawione w taki sposób, aby za plecami osoby przy nim zasiadającej, umieszczona była szafka na dokumenty. Powierzchnia blatu powinna być wystarczająco duża, żeby swobodnie pomieściła wszystkie elementy niezbędne podczas pracy. Najczęściej wybierane klasyczne rozmiary blatu, mogą okazać się zbyt małe. W takim przypadku pomocne będzie wykonanie biurka na wymiar. Zależnie od ilości dostępnego miejsca, zastosować można systemy ze standardowymi drzwiami uchylnymi, przesuwnymi bądź drzwiami ze skosem (w przypadku biura na poddaszu).
Niezaprzeczalną zaletą domowego biura jest możliwość urządzenia przestrzeni, w której poczuć się można komfortowo. Ponadto, miejsce takie zaaranżować można w indywidualny sposób - biurko, fotel, schowki, przyborniki itd. - wszystko spersonalizowane pod własne potrzeby. W domowym biurze nie trzeba wstydzić się przed innymi osobami ze względu na kreatywny nieład na blacie. Nikomu nie będą też przeszkadzać rodzinne fotografie.
Poszukując inspiracji w urządzeniu domowego biura warto zapoznać się ofertą na stronie lobos.pl gdzie znajdziemy meble biurowe i akcesoria.
Komentarze (0)