- W przypadku małych wnętrz mamy co prawda utrudnione zadanie, co nie oznacza wcale, że niewykonalne - przekonuje Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM, znanego producenta mebli kuchennych. - Chociaż priorytetem jest tutaj funkcjonalność i - pomimo ograniczeń metrażowych - maksymalna wygoda użytkowników, warto postawić na kreatywność. Zróżnicowana w formie zabudowa meblowa sprawi, że w przestrzeni kuchennej będzie się „więcej działo”, a to z kolei przyciągnie większą uwagę.
Nawet jeżeli do dyspozycji mamy niewielką wnękę, w której możemy pozwolić sobie wyłącznie na aneks kuchenny, nie musimy ograniczać się do sztampowych rozwiązań. Monolityczną bryłę mebli można przełamać otwartymi, niesymetrycznie rozmieszczonymi półkami o zróżnicowanych kształtach, które wkomponujemy w proste, powtarzalne moduły szafek. Tak urozmaicona forma zabudowy meblowej zaskoczy otwartymi i zamkniętymi przestrzeniami, wprowadzając dynamikę i element zaskoczenia, a tym samym przełamie jednolity rytm architektoniczny wyznaczony przez proste linie frontów. Otwarte półki wkomponowane pomiędzy pełne fronty to również sposób na dodanie meblom lekkości - zbyt masywna zabudowa mogłaby przytłoczyć małe wnętrze.
Zaprojektowanie niedużej zabudowy kuchennej nie musi oznaczać pójścia na kompromis w kwestii designu. Nawet przy mocno ograniczonej ilości szafek i szuflad, warto postawić na efektowne dekory i wyraziste kolory.
- Współczesne trendy w projektowaniu wnętrz dają nam dużą swobodę, dzięki czemu możemy popuścić wodze fantazji i tworzyć niebanalne aranżacje. Warto zdecydować się na wyraziste dekory czy ciekawe, nawet kontrastowe połączenia kolorystyczne, bo to sprawdzony sposób na ożywienie zabudowy meblowej, nawet jeżeli ma ona bardzo standardową formę - podpowiada projektantka.
W przypadku kuchni, których estetyka opiera się na łączeniu dwóch dekorów na frontach mebli, efekt końcowy zależy od kombinacji dekorów, jakie zostaną ze sobą zestawione. Niezależnie od wyrazistości uzyskanego w ten sposób kontrastu, dualne połączenia kolorystyczne zawsze przełamują monotonię zabudowy meblowej i wrażenie masywnego monolitu, zwłaszcza w przypadku całościennej zabudowy pod sam sufit. To zatem nie tylko idealny sposób na ożywienie aranżacji, ale również poprawę optyki wnętrza - dekory w postaci poziomych pasów w kontrastowej barwie optycznie powiększą kuchnię.
- Często wystarczy drobny detal, aby osiągnąć zaskakujący i nietuzinkowy efekt. Zastosowanie oryginalnych w kształcie uchwytów czy pełniących mocno ozdobną rolę relingów kuchennych sprawi, że kuchnia stanie się wyjątkowa - radzi Sylwia Kowalska-Mikutel. - Wprowadzając mocne akcenty kolorystyczne czy wyraziste detale, pamiętajmy jednak, iż mają one za zadanie urozmaicić zabudowę meblową, a nie zdominować małe wnętrze.
W małych wnętrzach kuchennych można również postawić na wyrazisty styl - np. ponadczasową klasykę. Trudno pozostać obojętnym na jej sentymentalny urok. Meble utrzymane w stylu klasycznym prezentują się doskonale nie tylko w dużych wnętrzach, również w wydaniu „mini” w pełni pozwolą wyeksponować swoje atuty. Stylizowane fronty z ozdobnymi frezowaniami, szklanymi witrynkami i uchwytami retro urzekną finezją i wysmakowaną elegancją.
Komentarze (0)